Zespół Szkół im. Św. Jadwigi Śląskiej

Witamy na stronie Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi we Wleniu

Aktualności

12 marca 2020 20:32 | Aktualności

ODKRYTO RELIKWIE ŚWIĘTEJ JADWIGI ŚLĄSKIEJ

11 marca 2020r. podczas prac konserwatorskich przy sarkofagu Świętej Jadwigi Śląskiej wBazylice w Trzebnicy, odkryto srebrną szkatułkę  z doczesnymi szczątkami księżnej.

    Kiedy rozpoczęto prace konserwatorskie z powodu  pęknięć grobowca , nie  wiedziano dokładnie gdzie znajdują się relikwie Patronki Śląska. Podejrzewano, że  w centralnym miejscu, marmurowej trumnie, na której leży figura Świętej. Relikwie jednak odkryto w nietypowym  i mniej widocznym miejscu, pod kamienną płytą, która różniła się od pozostałych. Zmarła została kanonizowana w 1267r. a jej szczątki umieszczono w barokowym sarkofagu w 1679r. Przy małej szkatułce zwanej trumienką znaleziono ołowianą tabliczkę. Po przetłumaczeniu okazało się, że ostatni raz otwierano sarkofag w 1764r.

Proboszcz i kustosz trzebnickiego sanktuarium- ks.  Piotr Filas powiedział "że uwzględniając kontekst życia  Świętej, Jej posługę pośród chorych  i potrzebujących,  oraz to w jakim czasie  zostały odkryte relikwie Patronki, Pan Bóg z pewnością daje nam wyraźny  znak, aby Święta Jadwiga stała się dla świata Patronką walki z koronawirusem”.

 

Przeczytano: 43 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: